איך מנקים סוגי רצפות שונים?

מה ההבדל בין ניקוי רצפת פורצלן, שיש, פרקט או לינולאום?

ניקוי מרצפות יכולה להיות משימה קלה מאוד אם עושים זאת נכון. באופן יומיומי מרצפות סופגות את הלכלוך מהנעליים שלנו, נוזלים נשפכים עליהן, תתפלאו לגלות שאת רוב הלכלוך אנחנו מכניסים בעצמנו הביתה. כן, כן 75% אחוז מהלכלוך בבית נכנס פנימה דרך דלת הכניסה וזה אומר שצריך לנקות יותר, לשאוב ובקיצור הרבה עבודה.

לכן, הטיפ הכי טוב שנוכל לתת לכם הוא: שימו שטיחון לניגוב הרגליים בכניסה לבית. תאמינו או לא, שטיחון לניגוב הרגליים בכניסה לבית יכול לחסוך לכם כמות עצומה של עבודה. המהדרין יציבו מתקן לאחסון נעליים ליד דלת הכניסה ויבקשו מכם להוריד נעלים לפני שנכנסים. אבל אני בספק אם תצליחו לשכנע את כל באי הבית להשתמש בשיטה זאת. לכן הכנו עבורכם מדריך מעולה לניקוי רוב סוגי הרצפות.

הוראות כלליות לניקוי מרצפות:

אם תקדישו מעט זמן לניקיון המרצפות שלכם באופן תדיר, תקלו על מלאכת הניקיון היסודי. לכל סוג רצפה יש טכניקות ניקוי המתאימות לו. למשל ברצפת גרניט פורצלן אסור לעשות פוליש, ניקוי שטיחים מקיר לקיר או רצפת לינוליאום הוא שונה מאד מניקיון של רצפות עץ. עם זאת, כל סוגי המרצפות זקוקים לתחזוקה שוטפת. ככל שתדאגו לניקיון הרצפה שלכם לעיתים קרובות ובחומרים הנכונים, כך היא תיראה טוב יותר ותחזיק מעמד זמן רב יותר. והכי חשוב רצפה נקייה תתרום רבות גם להיגיינת הבית ולאיכות החיים שלכם ושל בני ביתכם.

מומלץ לשטוף מרצפות אחת לשבוע. השיטה הנכונה היא קודם לשאוב או לטאטא את הרצפה. ואז, כשתנקו בעזרת מים ותכשיר ניקוי המתאים למרצפות שלכם, התוצאה תראה נהדר ולא יהיה אבק או לכלוך שימרח עקב "הניקוי הנוזלי" בלבד. בחדרים בהם יש תנועה רבה כמו המטבח, יש להשלים את פעולת הניקיון בעזרת טאטוא יומי. בזמן הטאטוא יש להזיז חפצים וכסאות כדי להגיע לכל המקומות שצוברים לכלוך.

רוצים לנקות כמו מקצוענים השתמשו במטליות מיקרופייבר במקום מטליות רגילות. ההבדל הוא כמו ההבדל בין מרצדס לסוברו. במטלית רגילה יש צורך להעביר כמה ניגובים כדי להגיע לתוצאה טובה, ואילו במטלית המיקרופייבר ניגוב אחד מספיק והתוצאה מושלמת.

1.    איך מנקים רצפת גרניט פורצלן?

אריחי פורצלן מתחלקים לשלושה סוגים: מזוגג, מלוטש ומט (אריחי קרמיקה דינם כדין אריחי פורצלן). ניתן להשתמש ברוב חומרי הניקוי הקיימים בשוק במקרים קיצוניים אפילו בחומצה, על מנת לנקות אריחי פורצלן, אבל למעט חומרי ניקוי המכילים ווקס. על פני שטח הפורצלן המלוטש, מתהוות חרירים מיקרוסקופים שצורתן אגס הפוך. הבעיה בניקוי פורצלן מלוטש נובעת מצורת אותן נקבוביות זעירות, הלוכדות את הלכלוך בתוכן ולא מאפשרות לכל כימיקל לחדור פנימה ולנקות את תוך הנקבוביות. מכן נובעת הצורך לתחזק פורצלן מלוטש בחומרים על בסיס אלכוהול (לדוגמה: L-12 של חברת CASELLI) – חומר דליל אשר יחדרו עד כמה שניתן לתוך הנקבוביות והחרירים הקטנים. מומלץ לטאטא או לשאוב את הרצפה אחת לשבוע. השתמשו במטלית מיקרופייבר לחה שמגיעה גם למרווחי האריחים, והחליפו את המים כאשר הם מתלכלכים. בכל מקרה והניקיון הסטנדרטי לא עוזר ניתן להזמין חברת ניקיון לצורך זה צפו בוידיאו ותראו איך זה עובד.

* מומלץ באריחי בפורצלן ליישם סילר לרובע כדי למנוע ספיגה וכתמים.

2.    איך מנקים פרקט?

ראשית השתמשו במטאטא או שואב אבק עם ראש מברשת כדאי למנוע שריטות. אין להשתמש בשואב אבק בעל ראש קשיח. בכל מקרה לא להשתמש בשואב אבק חובט.

כאשר מנקים רצפת פרקט כדאי להשתמש במטלית רצפה מיקרופייבר שנטבלה במים בלבד ונסחטה באופן שתישאר לחה. אפשרות נוספת היא מטליות חד פעמיות לרצפה .קיימים חומרים מיוחדים לניקוי פרקטים אולם בד"כ אין בהם צורך (במיוחד בפרקט למינציה).

אם נשפכים נוזלים על הרצפה, כדאי לספוג אותם מיידית כדי להגן על הרצפה מנזק. אין להשתמש בחומרי ניקיון על בסיס אמוניה, תמיסות ניקוי כימיות, פוליש, כלור, סבון שומני, חומרי ניקיון חומצתיים או כל מוצר דומה. במידה ונגרם נזק בפרקט עץ טבעי אין צורך להיכנס לפאניקה. אחד היתרונות של פרקט עץ אמיתי הוא היכולת לתקן ולחדש אותו במידת הצורך.

3.    איך מנקים מרצפות שיש?

סוג זה של רצפה הוא מאד עמיד ומחזיק מעמד שנים ארוכות. הניקיון של רצפת שיש צריך להתבצע בזהירות: הימנעו משימוש בחומצות או מכשירים שעלולים לגרום לשריטות. את הניקיון של רצפת שיש כדאי מאד להשלים בפוליש קריסטלי המתבצע על ידי חברת פוליש. הפוליש קריסטלי מצפה את הרצפה בשכבה נוצצת בלתי מחליקה שמתפקדת על תקן טפלון. שום לכלוך לא מצליח להידבק באופן ממשי, ככה ששטיפת הרצפה הופכת לניגוב קל. מרצפות שעברו הליך קריסטלי מומלץ לשטוף בעזרת "מגן קריסטל" חומר ניקוי זה, משאיר את הרצפה נוצצת עם שכבת מגן עמידה.

פוליש קריסטל מוביל להברקה יסודית של רצפות במשך זמן רב. לא כל סוג רצפות מאפשר שימוש בפוליש קריסטל. התייעצו עם אנשי מקצוע להשלמת ניקיון יסודי בביתכם.

4.    איך מנקים מרצפות לינוליאום (p.v.c) ?

מרצפות מסוג זה מתאימות לחדרי ילדים מכיוון שקל לנקות אותן. למעשה רוב חומרי הניקוי שמתאימים לרצפה רגילה יתאימו גם ללינוליאום. יחד עם זאת, האפשרות האפקטיבית ביותר היא פשוט לנקות עם מעט אקונומיקה או לנגב במטלית לחה עם מעט חומץ זה שיוסיף ברק לרצפה.

 

 

למידע נוסף בנושא של שירותי ניקיון לבית, לחצו כאןשירותי ניקיון.

למידע נוסף בנושא של ניקיון בתים או ניקיון דירות, לחצו כאןניקיון בתים.

למידע נוסף בנושא של שירותי פוליש רצפות, לחצו כאןפוליש רצפות.